NIESTRAWNOŚĆ

Jak radzić sobie z niestrawnością? Czy można jej zapobiec?
Niestrawność jest powszechnym problemem dotykającym wielu z nas. Jednak trzymając się kilku prostych zasad możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Aby zapobiec wystąpieniu niestrawności należy unikać spożywania posiłków w pośpiechu. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego tak ważne jest dokładne przeżuwanie pokarmu. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj spożywanych przez nas pokarmów i ograniczyć te tłuste i ciężkostrawne. Podczas przygotowania posiłków warto doprawić je ziołami, takimi jak np. rozmaryn, tymianek, kurkuma, które wspierają proces trawienia.

W przypadku pojawienia się niestrawności można sięgnąć po domowe sposoby, takie jak picie herbatki z mięty lub innych ziół, np. rumianku, mniszka lekarskiego lub kopru włoskiego, które wspierają trawienie. Warto również sięgnąć po ziołowe produkty apteczne, które pomogą nam zwalczyć problemy z niestrawnością.

ZGAGA

Jak radzić sobie ze zgagą? Jak zapobiegać zgadze związanej z niestrawnością?
Zgaga może występować jako jeden z objawów niestrawności. Aby zapobiec temu problemowi należy zwrócić uwagę na spożywane pokarmy. Należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych i tłustych posiłków, które mogą spowalniać opróżnianie żołądka, co może sprzyjać cofaniu się jego treści i wystąpieniu zgagi. Warto również ograniczyć spożycie alkoholu oraz ostrych potraw, które mogą podrażniać przełyk. Aby uniknąć zgagi należy po spożyciu posiłku zachować pozycję pionową, aby ograniczyć możliwość cofania się kwaśnej treści żołądka.

W przypadku wystąpienia zgagi zaleca się powolne picie niegazowanej wody lub naparów ziołowych, np. z rumianku. Wśród innych domowych sposobów na zgagę wymienia się również spożywanie bananów, białego pieczywa oraz żucie gumy. W przypadku zgagi związanej z niestrawnością warto również sięgnąć po ziołowe produkty apteczne, które pomogą w walce z tą dolegliwością.

ODBIJANIE

Czy można zapobiegać problemom z nadmiernym odbijaniem? Jak poradzić sobie z nadmiernym odbijaniem?

Aby zmniejszyć ryzyko problemów z nadmiernym odbijaniem, należy przede wszystkim zminimalizować ilość połykanego powietrza. Dlatego ważne jest spożywanie posiłków powoli, unikając pośpiechu, dokładnie przeżuwając kęsy pokarmu. Należy również unikać prowadzenia rozmów podczas jedzenia. One również zwiększają ilość połykanego powietrza. Kolejną istotną kwestią jest ograniczenie spożywania gazowanych napojów oraz żucia gumy. Warto również zwrócić uwagę na spożywane posiłki i unikać tych tłustych i ciężko strawnych. A w przypadku wystąpienia problemów z nadmiernym odbijaniem, warto zastosować ziołowe produkty apteczne, które pomogą nam w walce z problemem. Można również sięgnąć po napary ziołowe, np. z liści mięty.

NUDNOŚCI

Jak radzić sobie z nudnościami?

W przypadku wystąpienia nudności, które są związane z niestrawnością warto ograniczyć spożywanie drażniących posiłków i napojów, takich jak alkohol, kawa, kwaśne oraz ostre potrawy. Warto sięgnąć po napary ziołowe z mięty, rumianku lub imbiru, które pomogą nam złagodzić problem. Świeże powietrze również może pomóc w polepszeniu naszego samopoczucia. Dobrze jest również sięgnąć po ziołowe produkty apteczne łagodzące problemy trawienne, w tym nudności.

PRAWIDŁOWE TRAWIENIE

Prawidłowe trawienie jest bardzo ważne dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Nieprawidłowa praca układu pokarmowego może przyczyniać się do powstawania dolegliwości trawiennych, które potrafią być bardzo nieprzyjemne i uprzykrzać nam życie. Dlatego warto poznać kilka zasad, które pomogą nam ich uniknąć oraz pozwolą zadbać o prawidłowe trawienie.

Najważniejszą kwestią jest regularne spożywanie posiłków. Zaleca się spożywać od 4 do 5 małych objętościowo posiłków, w regularnych odstępach czasu. Ważne jest również zachowanie prawidłowej higieny spożywania posiłku. Należy spożywać posiłki w spokoju, bez pośpiechu i hałasu. Ważne jest dokładne przeżuwanie każdego kęsa, bo proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej. W czasie jedzenia powinno się powstrzymywać od prowadzenia rozmów, oglądania telewizji oraz czytania książek. Istotny jest również proces przygotowywania posiłku. Zaleca się unikania smażenia i duszenia potraw. 

Warto natomiast spożywać potrawy gotowane w wodzie lub na parze. Podczas przygotowywania posiłków można wykorzystać zioła, które wspomogą proces trawienia, np. rozmaryn, tymianek, kurkumę. Zaleca się również ograniczenie spożywania ciężkostrawnych i tłustych pokarmów. Warto również spożywać pokarmy bogate w błonnik, który usprawnia funkcjonowanie jelit. Istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Ważny jest także regularny wysiłek fizyczny i odpowiednia ilość czasu na odpoczynek. 

Te wszystkie czynniki mają wpływ na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego i proces trawienia pokarmów. Warto o tym pamiętać na co dzień i stosować się do powyższych wskazówek.

METABOLIZM

Metabolizm stanowi zbiór wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie, które prowadzą do wykorzystania energii oraz składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem, tak aby zapewnić funkcjonowanie wszystkim komórkom organizmu i podtrzymać zachodzenie procesów życiowych.

Tempo przemian metabolicznych zależy od wielu czynników, takich jak m.in. wiek, płeć, stan fizjologiczny organizmu, aktywność fizyczna i umysłowa, temperatura otoczenia, ilość i częstotliwość przyjmowanych posiłków.

Chcąc poprawić swój metabolizm, należy zadbać o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. Warto ćwiczyć regularnie, bo ma to pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Istotne jest również zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości snu i wypoczynku.

Kolejną ważną kwestią jest stosowanie zbilansowanej diety, dostarczającej nam wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Podczas przygotowywania potraw można także zastosować przyprawy, m.in. papryczki chili, kurkumę, imbir i rozmaryn, które korzystnie wpłyną na tempo przemian metabolicznych oraz wspomogą procesy trawienne. Warto również zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Należy także nawadniać organizm, ponieważ odpowiedni poziom wody w naszym organizmie jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

ZDROWY WYGLĄD SKÓRY

Skóra jest największym narządem naszego organizmu. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Skóra ma za zadanie chronić nasz organizm przed działaniem środowiska zewnętrznego, bierze również udział w procesie termoregulacji, pomaga utrzymywać prawidłową homeostazę naszego organizmu oraz jest miejscem produkcji witaminy D i melaniny.

Na wygląd skóry wpływa wiele czynników. Są to m.in. geny, wiek, styl życia, stan fizjologiczny organizmu, dieta, promieniowanie słoneczne oraz stres. Chcąc prawidłowo zadbać o stan swojej skóry powinniśmy działać kompleksowo. Pielęgnować ją nie tylko od zewnątrz, za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również od wewnątrz, dbając o ogólny stan zdrowia. 

Istotnym czynnikiem wypływającym na stan naszej skóry jest dieta. 

Powinna być dobrze zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne dla naszego organizmu składniki. Codzienny jadłospis powinien zawierać odpowiednią ilość owoców i warzyw, które dostarczają nam wielu ważnych witamin, m.in. witaminy C, która pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry oraz pomaga chronić ją przed działaniem wolnych rodników. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj spożywanych pokarmów i unikać tych wysoko przetworzonych, bo mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszej skóry. Należy także zadbać o picie odpowiedniej ilości wody, ponieważ zbyt mała ilość wypijanych płynów również może niekorzystnie wpłynąć na stan naszej skóry. 

Kolejną ważną kwestią jest stosowanie kremów z filtrem UV. Powinniśmy jest stosować przez cały rok ze względu na ciągłe narażenie na promieniowanie UV, które może zwiększać ryzyko przebarwień i powodować fotostarzenie się skóry oraz zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Warto również określić, jaki ma się typ cery. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do potrzeb naszej skóry.